Programy do obsługi małej gastronomii
Spośród wielu możliwych do zastosowania systemów informatycznych dla małej gastronomii w poniższej prezentacji omawiamy dwa rozwiązania zasadniczo różniące się zastosowanymi technologiami. Pierwsze to oprogramowanie pracujące w tzw. chmurze na przykładzie systemu POSbistro, drugie to schemat funkcjonalny niemal dowolnego systemu gastronomicznego pracującego stacjonarnie w oparciu o własną infrastrukturę informatyczną.
System POSbistro do obsługi małej gastronomii
Aplikacja POSbistro to wielozadaniowe, w pełni funkcjonalne oprogramowanie pracujące na systemie android. Program instaluje się na tablecie lub innym urządzeniu z w/w systemem przy pomocy google play. Jedną z głównych zalet programu jest możliwość znaczącego obniżenia kosztu inwestycji w system informatyczny. W przypadku bardzo małego punktu np. małej kawiarni, restauracji bądź foodtracka wystarczy zakup drukarki fiskalnej (urządzenie fiskalne to konieczność ustawowa) i niemal dowolnego tabletu z ekranem min 7” pracującego pod androidem wersja min 4.
Oczywiście istotny jest dostęp do Internetu ale aplikacja potrafi też pracować w trybie offline.
Ściągnięcie systemu, podpisanie umowy związanej z opłatą abonamentową, opcjonalnie wdrożenie i przeszkolenie przez wyspecjalizowaną firmę i możemy rozpocząć działalność.
Panel zarządzania systemem pracuje na dowolnej przeglądarce internetowej. Jest to szczególnie istotna opcja dla właścicieli lub menadżerów zarządzających wieloma punktami gastronomicznymi. Od teraz wasze punkty gastronomiczne możecie mieć pod pełną kontrolą z dowolnego miejsca na świecie. Dużą zaletą systemu jest jego łatwe rozszerzanie o kolejne stanowiska pracy.
System stacjonarny
W lokalu instalujemy komputer z ekranem dotykowym lub terminal dotykowy POS. Urządzenie ma za zadanie spełniać podwójną rolę; serwera bazy danych oraz punktu sprzedaży. Dodatkowo system wyposażamy w drukarkę fiskalną i opcjonalnie drukarkę zamówień (drukarka bonowa). Drukarka bonowa używana jest do drukowania bonów kelnerskich takich jak zamówienia dla barmana a także do wystawiania faktur VAT i rachunków wstępnych. Na drukarce zamówień drukujemy raport rozliczenia zmiany i wiele innych. Pracująca w kuchni drukarka zamówień, drukuje zamówienia w porządku chronologicznym. .Można zrezygnować z osobnej drukarki kuchennej w przypadku bliskiego sąsiedztwa kuchni i baru.
Składowe systemu (przykład):
Komputer z ekranem dotykowym lub terminal POS l
Drukarka barowa/kuchenna
Program zarządzający restauracją
Drukarka fiskalna
Oprogramowanie
Na rynku jest dostępnych wiele programów do zarządzania gastronomią. Nasza firma oferuje kilka najbardziej sprawdzonych i popularnych produktów: POSbistro, X2 SYSTEM, 4Rest/IzzyRest. Czym kierując się przy wyborze programu dla gastronomii? Proponując poprogramowanie kierujemy się przede wszystkim wielkością i specyfiką lokalu oraz przyzwyczajeniami użytkownika. Staramy się zapewnić wygodne i skuteczne rozliczanie placówki gastronomicznej przy optymalnym wykorzystaniu funkcjonalności systemu.
Możliwości rozbudowy systemu
Przedstawione rozwiązanie jest skalowalne. System można rozbudować na każdym etapie działalności o kolejne stanowiska kelnerskie, czytnik kodów, zdalne bonowniki (drukarki zamówień), czy też o wagę kalkulacyjną. Wiele z oferowanych systemów umożliwia współpracę z systemami hotelowymi.